Süt Yerine Dondurma

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, dondurmanın zengin içeriği nedeniyle aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin barındırdığını, bu nedenle çocuklar tarafından tüketilmesinin yararlı olacağını söyledi. Elmacıoğlu, yaptığı açıklamada, dondurmanın süt sevmeyen çocuklar için iyi bir seçenek olduğunu belirtti.

Çocukların büyüme ve gelişiminde oldukça yararlıdır. Dondurmanın, çocukların büyüme ve gelişmesinde oldukça yararlı bir besin olduğunu ifade eden Elmacıoğlu, “Dondurma, iştahsız; zayıf, spor yapan çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle süt sevmeyen çocuklara aileleri aşırıya kaçmadan dondurma yedirmelidir. Aile bireylerinin çocuklarına şeker ve çikolata yerine dondurma alması daha yararlı olacaktır” dedi.

Bol miktarda kalsiyum ve protein içeren dondurmayı, sağlık sorunu olmayan her çocuğun gönül rahatlığıyla tüketmesi gerektiğini vurgulayan Elmacıoğlu, “Hijyen kurallarına uygun olarak hazırlanmış dondurmalar tercih edilmeli” diye konuştu. Yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin içeriyor

Prof. Dr. Elmacıoğlu, dondurma ve yararlarının toplumda gerçek anlamda bilinmediğini savunarak, şunları kaydetti: “Dondurma, zengin içeriği nedeniyle aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin barındırmakta. Süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurma, protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineralleri içerir. Dondurma, içerdiği besin öğelerini soğuk zincirle tüketiciye kadar koruduğu ve sağlıklı ambalajlarda sunulduğu zaman, içerdiği besin öğeleri ve değerleriyle büyük küçük herkesin tüketebileceği bir besindir. Özellikle gelişme çağında olan ve süt tüketimi az olan çocukların tüketimine önem verilmelidir. Çocuklar, yaz aylarında daha az süt içtiği için kalsiyum ihtiyaçları artar. En iyi kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış dondurma, bu ihtiyacın karşılanmasına katkı sağlar.”

 

 

Haberin Kaynağı