Sayılarla Çocukların Gelişimi

                                                          images (1)

İlk üç ay içinde;
Bebek annesini tanır belirli tepkiler verir. Dinlediğini yüzünden anlarsanız ve yüzünde hep meraklı bir bakış olur.

Üç altı – ay arası;
Gülümseyerek anne ve babasına uzanmaya çalışır. Sarılmak ister etrafındaki oyuncakları ve yemekleri ağzına götürebilir.

Altı – on iki ay arası;
Oyuncakları ile ilgisi dağılmadan 15 dakika kadar oynayabilir, etrafındaki kalıcı olmayan misafirleri tanır, annesini bir süre görmezse endişelenir. İki heceli sözcükleri çıkarmaya bu dönemde başlar.

On iki – on sekiz ay arası;
Artık kendi başına yemek yiyebilmektedir, bardakla dökmeden su içebilir ve rahatlıkla dolu bir bardağı taşıyabilir konuma gelmiştir. Bu dönemde onu giydirmek kolaylaşır giyinirken huysuzlanması azalır. Çalan müzik ile birlikte ritim tutabilir.

Yirmi dört ay sonrası
Tuvaletini söyleyebilir, istendiğinde ufak komutları yerine getirerek erişkinler ile etkileşime girer, taklide dayalı oyunlar oynayabilir, diğer çocuklarla da oyun oynar, oyuncaklarını diğer çocuklardan kıskanır, rahat su içer, yemek yer.

İki – üç yaş arası;
Çeşitli sosyal oyunlar oynayabilir, masa hazırlarken size yardım edebilir, çatal kullanımı iyi bir seviyeye yükselir, tuvaleti olduğunu söyleyebilir, kendine diğer ailelerin çocuklarından bir sosyal çevre oluşturmaya başlar.

Üç – dört yaş arası
Artık kendini rahatça ifade edebilmektedir. Yetişkinlerin ona söylediklerini de aynı rahatlıkla anlar. Kurallara uymaya çalışır, neyin onun için iyi neyin kötü olduğunu anlar ve kurallara göre davranır. Tuvaletini rahatça tutar ve altını ıslatmamayı öğrenir.

Çocuklarınız için önemli olan gelişim çağı onun ileride nasıl biri olacağını önemli ölçüde belirler. Siz de bunlara dikkat ederek çocuğunuzun yaşamını tayin edebilir, onun için iyi bir gelecek yaratabilirsiniz.

ALINTIDIR.