Kardeşler Arası Kıskançlık

Bu konuda ebeveyne önemli görevler düşüyor.

 

Çocuk aile de sultanlık sürerken, annesini ve babasını paylaşacağı bir ortağı var artık. Biz bile bazı durumlarda eşimizi, annemizi, arkadaşımızı kıskanmaz mıyız? Bir de çocukların penceresinden bakalım duygularını yeni keşfederken kıskançlık duygusunu bir anda yaşaması ona da ağır gelir tabi ki. Kardeş kıskançlığı, anne babanın başkasıyla paylaşılama hissi, can sıkıntısı, hırçınlık, nefret ve intikam alma düşünceleri ile birlikte görülen sevgi, koruma, yakınlık hissetme isteği gibi karışık duyguların bileşimini ortaya çıkarır.

5 yaşından küçük çocukların kardeş kıskançlığından daha fazla etkilendiğine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Uzman Psikoloğu Leyla Arslan, kardeşine vurma, ısırma davranışlarının çocuklukta en yaygın görülen kıskançlık örnekleri olduğunu belirtiyor. Arslan kıskançlıkla birlikte çocukların davranışlarında bir takım değişiklikler gözlemlendiğinin altını çiziyor.

“Kıskançlık nedeniyle çocukta, emekleme, bebekçe konuşma, biberonla beslenmeye geri dönme, alt ıslatma, tırnak yeme, parmak emme, kekemelik ya da konuşma gecikmesi, anneye aşırı bağlılık, içe kapanma, mastürbasyon gibi belirtiler görülebilir.” Anne-babanın kardeşi dünyaya gelmeden önce çocuğu kesinlikle bu konuda hazırlaması gerektiğine vurgu yapan Uzm. Psk. Leyla Arslan, doğum öncesinde çocuğun anne ve babayla geçirdiği saatlerin sabitlenebileceğine dikkat çekiyor.

En çok dikkat etmemiz gereken noktalar. “Sen büyüdün artık abla/abi oldun” gibi çocuğa yaşının kaldıramayacağı cümleler kurulmamalı. Evlat ayrımı yapılmamalı. Her çocuğunuza ayrı vakit ayırmalısınız her birinin sizden beklediği ayrı ihtiyaçları mutlaka vardır.

 

indir