Hamilelik Süreci

Hamilelik boyunca anne adaylarına tavsiyeler:

1. Sağlıklı olmak iyi bir hamilelik dönemi için gereken ön koşullardandır.  Hem fiziksel hem ruhsal sağlığınıza önem vermelisiniz.  Unutmayın siz artık içinizde bir canlı taşıyorsunuz. Sizin sağlığınızın kötü olması içinizde taşıdığınız bebeği de etkileyecektir.

2. Gün içinde kendinizi fazla yormayın. Ağır şeyler kaldırmayın. Eğer bir işte çalışıyorsanız yine kendinizi fazla yormayın.

3. Röntgen ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.

4. Sigara kullanmayın ve içki içmeyin. Pasif içici olmaktan da kaçının

5. Beslenmenize özen göstermeniz çok önemlidir. Düzenli bir beslenme alışkanlığını elde etmelisiniz. Doktorunuz size sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulunacaktır.

6. Fazla hareketli veya fazla hareketsiz yaşamak sizin için iyi değildir. Kendinize bir program belirleyin.  Yatma ve kalkma saatiniz, beslenme zamanınız, alışveriş zamanınız, yürüyüş zamanınız gibi.

7. Hamilelik döneminizde gerektiğince kilo almak da önemlidir. Çok zayıf olmanız veya aşırı kilolu olmanız sizin düşük ağırlıklı bebek veya doğumu zorlaştıracaktır.

8. Soğuk algınlıklarından ve enfeksiyonlardan korunma konusunda titiz davranın. Temizlik ve hijyene özen gösterin.

9. Bebeğiniz sizin karnınızda iken bile sizin olaylar karşısındaki tutumunuzu,  üzüntünüzü, sinirlenmenizi, korkularınızı v.b. hissedebilir. Bu nedenle hayata karşı hep pozitif olun.

10. Doktorunuz sizin bu dönemde en yakınınızdaki kişi olacaktır. Sizin en çok ihtiyaç duyacağınız kişilerden biri olacaktır. İyi ve güven duyabileceğiniz bir doktor bulmanızda fayda vardır. Güvenebileceğiniz bir doktor içinizi rahat ettirebilecek. Hamilelik dönemiyle ilgili ona her zaman doğruları söyleyin. Onun belirttiği hususlara aynen uyun. Kontrollerinizi düzenli olarak yaptırın.

11. Yakın çevreniz ve özellikle eşiniz sizin en önemli yardımcınız olacaktır. Onların da sizi ne kadar önemsediğini bilin. Hamile bayanlar hamilelik boyunca depresyon, kaygı, huzursuzluk v.b. bazı duygu durum bozuklukları yaşayabilirler. Çevredeki insanlar da bu durumu düşünerek anne adayına gerekli anlayışı ve şefkati göstermelidir

12. Doktorunuzun bilgisi olmadan ve kontrolsüz ilaç kullanımından sakının.