Gebelikte Dövme

images (2)

Gebelik döneminde vücutta fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Bunlar; ciltteki renk değişiklikleri, aşırı terleme, ciltte yağlanma, kıllanmada artış, karın ve göğüslerde çatlaklar, varis, tırnak değişiklikleridir. Ciltte meydana gelen bu değişiklikler nedeniyle vücut kanamaya eğilimli, egzama, mantar ve enfeksiyonlara açık, alerjik reaksiyona yatkın hale gelir. Bu durumlarda cilde yapılacak olan uygulamalar konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Kalıcı Dövme: Hamilelerde artan gebelik hormonlar da değişiklikler olmaktadır ve bu nedenle bazı komplikasyonlar daha sık görülebilmektedir. Özellikle ağrı ve kanamalar ile deride meydana gelebilecek lokal enfeksiyonlar ve kullanılan boyaya karşı gelişen alerjik reaksiyonlar daha sık görülür. Dövme yapılan yerler, sarkoid, keloid, sedef, ışığa duyarlılık gibi çeşitli deri hastalıklarına neden olabilir. Kullanılan bazı boyaların genetik mutasyonlara, anne karnında bebekte doğumsal anormalliklere yol açabileceği de bilinmektedir. Geçici dövmeler ise kullanılan kınaya bağlı olarak sağlık sorunlarına neden olabilir. Siyah kınanın gebelikte kullanılması sakıncalıdır; içeriğinde bulunan bir madde gebelerde ciddi kalıcı cilt reaksiyonlarına ve alerjilere yol açabilmektedir. Hint kınasının ise gebelikte bebek üzerinde teratojenik etkisi olmadığı bilinmektedir.

Kalıcı Makyaj: Deriden emilen her türlü boyanın alerjilerden zehirlenmelere kadar sorunlar ortaya çıkarabilir. Gebelikte bu risk asla alınmamalıdır. Bununla birlikte gebelik döneminde ruhsal olarak da birtakım değişikliklerin yaşanması sebebiyle bu tür kalıcı değişiklik kararları alınmamalıdır.