Fön Makinesi Sesiyle Bebek Uyutma !

Fön Makinesi Sesiyle Uyutma

Uyumada güçlük çeken bebeklerin, fön makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların sesi ile uyutulmaya çalışılmasının sağlıksız olduğu uzmanlar tarafından bildirildi.

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sefa Saygılı, gürültülü  ve sesli ortamların bebeklerin işitme duyusuna ve zihnine zarar verebileceğini söyledi. Uyku problemi yaşayan miniklerin aileleri tarafından fön makinesi ve elektrikli süpürge sesi ile uyutulmaya çalışılmasının aslında çok ama çok yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Sefa Saygılı, şu şekilde konuştu:

“Elektrikli süpürge sesi veya fön makinesi/saç kurutma makinesinin sesi, bebeğin uyumasını kolaylaştırdığından anne ve babalar bu yöntemi denemekteler. Anne karnında bebekler sessiz bir ortamda değiller. Kan akışının damardan geçerken çıkardığı ses, bebeklere gürültü verir. Bazı bebekler de doğduktan sonra da bu gürültülü ortamı arıyorlar ve fön makinesi sesi ya da elektrikli süpürgenin çıkardığı ses ile daha kolay uykuya dalışı gerçekleştirebiliyorlar.”

Prof. Dr. Sefa Saygılı, bebeklerin dışarıdan gelen bazı seslere hassasiyet gösterdiğiniz, televizyon ve anne ile babanın seslerinden dahi rahatsız olabileceklerini belirtti. Aşırı gürültülü ortamın ise bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini dile getiren Saygılı, “Gürültü ortam, bebeğin işitme duyusu ve zihnine zarar verebilir” diye konuştu.

“HAMİLELİK DÖNEMİNDE DE DİKKATLİ OLMALI”

Saygılı, annelerin gebelik dönemlerinde de aşırı sesli ortamlarda bulunulmamasını önerdi. Trafiğin yoğun olduğu caddelerde üzerindeki evlerde yaşayan kişilerin o seslere alıştığını, onlara çok fazla rahatsızlık vermediğini dile getiren Saygılı, şöyle devam etti:

“Sesten uzak biri, o evde çok rahatsız olur. Bebekleri sesiz bir ortamda uyutmak, bebeğin ruh ve beden sağlığı açısından çok daha faydalı olacaktır. Bebekler çok gürültülü ortamlarda tutulmamalı. Anne adayları da hamilelik sürecinde gürültülü ortamda durmamalı. Stres ve sesli ortamdan uzak durmalı.”

Kaynak

Hürriyet