Deha Kavramını Çocuklarınıza Aşılamanız

indir (1)

Kimi yetişkinler hiç bir zaman çocukluktan çıkmamış gibi davranırlar. Bunun sebebi oyun oynamaları gereken dönemde oynayamadıkları için bu dönemi ilerleyen yaşlarda yaşamaya devam ederler. Bazı ebeveynler çocuklarını böyle olmaya iterler. Çünkü aileler çocukların olağanüstü olduklarına o kadar inanmışlardır ki: “Benim çocuğum süper zeka bu zekasını her zaman kullanmalı.” Bundan ötürü çocuklarının davranışlarını, sözlerini hep yaşıtlarından daha olgun davranmaya iterler. Oysa çocuk çocuk gibi davranmalıdır. Çocuklar yaşlarına göre büyük laflar etmemelidir. Bırakın o yaşlarını yaşasınlar büyümüşte küçülmüş gibi gözükmelerinin hiç bir anlamı yok ki. Zaten o yaşlara gelince büyük sözler edecekler, şimdiden etmesinin hiç bir lüzumu yok.

Bir çocuğun söyledikleriyle bizim o sözlerinden anladığında aynı değildir. Çocuğunuzu sadece bir müddet izlediğinizde onu kimi zaman çok parlak kimi zaman da sıradan olduğunu göreceksiniz. Bazen ileri gider bazen bir adım bile kımıldamaz. Bir an için “bu çocuk deha” dersiniz. Bir müddet sonra neden böyle davranıyor dersiniz. Bütün bu durumlarını göz önünde bulundurarak çocuğum bunu da öğrenmeli böyle davranmalı diyerek onun kafasını yormamalıyız.

Çocuğunuza saygı duyun ve onun hakkında iyi ya da kötü yönde fikir yürütmekte acele etmeyin. Kararınızı vermeden önce çocuğunuzun karakterlerini, yeteneklerini göre onu tanımanız gerekir. Çocuğunuzun doğal gelişimini sabırla beklemek yerine acele edipte gelişimi sekteye uğratmayınız.