Çocuklarınıza Yaklaşımınız

indir

Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimi göz ardı edilerek öğretilen bilgiler çocuğa hem bıkkınlık verir hemde istediğimizin aksine bir durum oluşturur. Çocuklarınız sizin söylediklerinizden çok yaptıklarınıza dikkat eder ve onu dikkate alır. Çocuğunuza uzun uzadıya nutuklar çekip ders vermeye kalkışmayın, bunun yerine öğrenmesini istediğiniz güzel davranışları sizde görmesini sağlayın. En önemlisi söyledikleriniz ile yaptıklarınızın çelişmemesine özen gösteriniz.

Çocuğunuzun eğitiminde kesinlikle ceza yöntemini kullanmayınız. Baskı altına almak ile özgürlük kavramının çerçevelerini net bir şekilde sınırlamanız gerekir. Evde sürekli hareketleri engellenen çocuk ile daha serbest bırakılan iki çocuğu ele alırsak, bu iki çocuğu aynı odaya bıraktığımızda birinin oda da sağı solu devirdiğini gözlemlerken, diğerininde sakince odanın içinde dolaştığını gözlemlersiniz. Çocuklardan birisi kısa bir süre de olsa özgürlük tanındığı için bunu fırsat bilip hareket ederken, diğer çocuk özgürlüğünden emin olduğu için daha sakin tavırlar sergiler. Çocuklarınıza tam bir özgürlük tanımak isterseniz evinizdeki değerli eşyaları ortadan kaldırarak o evde çocuğunuzun rahatça dolaşmasını sağlayın. Aldığınız tüm tedbirlere rağmen çocuğunuz bir şeyi bozup ya da kırdıysa onu sakın cezalandırmayın, bağırmayın. Kırdığı eşyadan dolayı bile üzgün olduğunuzu hissettirmeyin. Kendi kendine kırılmış tavrını takının. Emin olun bu davranışınız çocuğunuzun üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Ebeveynler çocuklarını sürekli başkalarıyla kıyasladığında ondaki benliği yani kendisine olan saygısının zedelenmesine neden oluruz. Onun sadece yapması gerektiğini ona ifade ederek yapmasını sağlamalıyız. İşte asıl o zaman çocuğumuza iyilik yapmış oluruz.