Çocukların İsteklerini Kabul ve Reddederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

images

Yerine getirmekte sakınca görmediğiniz çocuğunuzun isteklerini onu yalvartmadan yerine getirin. Sakıncalı bulduğunuz için reddettiğiniz isteklerinde, kesinlikle kararınızdan geri dönmeyiniz. Örneğin; elini prize sokma durumunda ne kadar kararlı iseniz çikolata yeme dediğinizde de o kadar kararlı olmanız gerekmektedir. Söylediğiniz “hayır” kelimesi çelikten bir kale gibi olsun. Çocuk zaten o kaleye bir kaç kez çarptığında sizin kararınızı değişmeyeceğini anladığında ısrarından emin olun vazgeçecektir. Çocuklar sizin hayır dediğiniz durumlarda ne kadar kararlı olduğunuzu görürse daha sonraki durumlar da çocuğunuzun daha sakin daha sabırlı, ısrarcı tutumundan vazgeçtiğini göreceksiniz.

Çocuklara “bitti, daha kalmadı” dediğiniz zaman doğru söylediğinize inanırlarsa asla isyan etmezler. Buradaki en önemli nokta onlar üzerinde güven oluşturmanız gerekmektedir.  Çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutar, bugün hayır dediğinize yarın evet demezseniz aranızdaki iletişim bağı daha çok güçlenir.

Çocuklarınızı eğitirken onun için faydalı olan hareketlerde tam bir özgürlük verirken, zararlı durumlarda da kesin bir yasak koyulmalıdır. Dikkat etmemiz gereken husus bu dengeyi korumamız gerektiğidir. Eğer tam emin olmadığınız durumlar var “Düşünmem gerekiyor.” diyerek zaman kazanmayı deneyin. Bunu yapmanızın sebebi önce evet deyip sonradan kararınızı hayıra çevirmemek içindir.

Çok ilginçtir ki, çocuğumuzu terbiye etmek için daima rekabet, kıskançlık, korku gibi unsurları kullanırız. “Yemediğini yemediğinde komşunun çocuğunu çağıracağım ve yemeğini o yiyecek, ödevini yapmazsan sınıftaki en tembel kişi sen olursun, polis geliyor, doktor amca sana iğne yapacak…” bu yöntemlere başvurmayan ne kadar anne var? Düşünün daha o yaşta çocuğunuzu iğneden, polisten korkutursunuz, arkadaşını sürekli rakibi olarak görmesini öğretirsiniz. Bu ne kadar doğru?