Çocuk ve Spor

Hangi spora kaç yaşında başlanmalı?

Amacınız çocuğunuzun hemen profesyonel sporculuğa yönlenmesini sağlamak değilse her yaşta istediği spora başlayabiliyor.  Ancak burada önemli olan çocuğunuza uygun bir program çizilmesi ve özel antrenmanlara erken dönemde değil, ilerleyen dönemde başlanması. Dolayısı ile her ne kadar belli sporlara başlama yaşları belirtilse de temel kural erken yaşta çok özel antrenmanlar yapmak yerine daha temel ve teknik üzerine yoğunlaşmanın gerektiği. Çocukların yaşları aynı olsa da fizyolojik yaşları bir olmayabiliyor. Bu nedenle fizyolojik yaşın da mutlaka göz önüne alınması gerekiyor.

2-3 yaş

Koşma, yakalama ve zıplama gibi temel hareketleri yapabiliyorlar. Dolayısı ile spor tercihleri, bunları içeren bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik eğitimi olabiliyor.

4-6 yaş

Bu yaş döneminde dans, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, seksek ve üç tekerlekli bisiklete binmek gibi sporlar ideal.

7-10 yaş

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis ve yüzme gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara başlayabiliyorlar.

10 yaş sonrası

Daha önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabiliyorlar. Birkaç yıl sonra ise daha çok kuvvet gerektiren boks, tekvando ve karateye başlamak uygun.

indir (2)

ALINTIDIR.