Çocuk Odası Nasıl Olmalı

Çocuk odası düzenlerken çocuğunuzun eğlenerek oyun oynamasını ve ders çalışmasını sağlamayı amaçlamalısınız. Çocuk odası, çocukların kendi özel alanları olduğu için rahat ve kullanışlı olmalıdır. Doğru düzenlenen çocuk odası çocuğun rahat uyku uyumasını, zevk alacağı oyun ve benzeri aktiviteler düzenlemesini, verimli ders çalışmasını sağlar. Çocuğun odasını sevmesi uyku kalitesinden ders çalışmasına kadar birçok konuyu etkilediği için çocuk odası düzenlerken belli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

ÇOCUK ODASI NASIL OLMALIDIR? Rahat uyuması ve dinç uyanması için çocuğunuza güneş alan bir oda verin. Halı seçerken sadece eşyalarla uyumuna bakmayın. Anti-bakteriyel özellikte, kolay alev almayan, leke tutmayan halılar tercih edin. Eşya seçimi yaparken çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmadan mutlaka onunda fikirlerini alın. Boyuna ve kilosuna uygun büyüklükte bir çalışma masası ve hemen yakınında kitaplık bulundurun. Çocuk odası düzenlerken duvarları boş bırakmayın. Çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirecek tablolar kullanın.

Odasının Rengi: 

*Renklerin çocuğunuzun psikolojik gelişimine etki edeceğini unutmayın.

*Çocuk odası boyarken karmaşık renklerden uzak durun.

*Kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi rengi seçme klasiğinden vazgeçerek çocuğunuzun sevdiği renkleri kullanın.

*Berrak, açık renkli, pastel tonlar tercih edin.

indir