Çocuk Gelişimi

2 Aylık                             Ebeveynlerinin sesine gülümser, oda da gözleri ile onları takip eder.

3 Aylık                             Karın üstü yatarken başını ve göğsünü kaldırır. Nesneleri kavrar. Diğer kişilere gülümser.

4 Aylık                             Babıldar, güler ve sesleri taklit etmeye çalışır. Başını sabit tutabilir.

6 Aylık                             Karın üstünden sırta, sırtından karın üstü pozisyona dönebilir. Elinde nesneleri hareket ettirebilir.

7 Aylık                              İsmine tepki verir. Kısmen saklı olan oyuncaklarını bulabilir.

9 Aylık                              Desteksiz oturabilir, emekleyebilir. Babıldar ve baba gibi sözcükler  çıkarır

12 Aylık                            Destekli veya desteksiz yürür, en az bir kelime söyleyebilir. Diğer kişileri taklit etmeye            başlar.

18 Aylık                            Desteksiz adım atabilir, bardaktan su içebilir, birkaç kelimesi vardır. Birkaç beden bölgesini gösterebilir.

2 Yaş                                 Koşar, zıplar. 2 kelimelik cümleler kurar. Basit yönergeleri takip edebilir. Sembolik oyun oynamaya başlar

3 Yaş                                Tırmanır. Birkaç kelimden oluşan cümleler kurar. Nesneleri renk-şekillerine göre sınıflayabilir.

4 Yaş                                Aile dışındaki kişiler ile iyi sosyal ilişkiler kurar.3 tekerlekli bisiklete binebilir. Daire ve kare çizebilir

5 Yaş                               Adını ve adresini bilir. Zıplayabilir, tek ayak üzerinde zıplayabilir, ip atlayabilir.10 kadar nesneyi sayabilir. Kendi giyinip, soyunabilir.