Çocuğun Yıkanması ve Yatırılması

banyo-pufybaby  Yıkanma: Biz anneler ne kadar zorlanırız çocuğumuzu yıkarken değil mi? Ağlamasından, su yutmasından, bir anda korkmasından çekiniriz.  Peki çocuğa nasıl bir yıkanma alışkanlığı kazandırmamız gerektiğini biliyor muyuz? Bebeğin doğumunun ardından bebek, ılık su ile yıkarlar genellikle ancak bu çok da şart değildir. Yeni doğmuş bebekleri soğuk su ile yıkayan bir sürü millet var. Ama bizim ailelerimiz ve kendimiz soğuk su ile bebekler yıkamaya alışık olmadığından ılık su ile yıkarız. Fakat böyle bir yönteme yavaş yavaş geçmemiz bebek için sağlıklı olacaktır. Çocuklarınızı sık sık yıkayın ve en önemlisi çocuğunuz kuvvetlendikçe, büyümeye başladıkça o suyun sıcaklığını git gide azaltın. Bebeğinizin hasta olmaması için bu suyun sıcaklığını azaltma işini ağır ağır yapın. Suyun ısısını kesin olarak anlayabilmeniz için termometre bile kullanabilirsiniz. Bu yöntemi çocuğunuzun sıhhati için alınmış bir tedbirdir. Değişik ısılarla yıkanan çocuk bağışıklık kazanır ve böylece değişen hava şartlarına da adapte olur. Anneler çocuğum aman üşüyecek korkusu ile çocuklarını sarıp sarmalarlar ve kat kat giydirirler. Fakat bilinmelidir ki soğuk hava çocuğu kuvvetlendirir, sıcak hava ise zayıflatır.

Kendimden örnek vermem gerekirse, beni de küçükken aman yavrum üşümesin diye kat kat giydirip soğuk havada dışarı bile çıkarmamışlar. Maalesef ki bunun sıkıntısı büyüyünce gördüm en ufak bir soğuk hava da hasta oluyorum. Bulunduğum ortam ne kadar sıcak olsa bile ben mutlaka üşüyorum. Bu sözlerimden sonra bünyemin ne kadar zayıf olduğunu bence anlatmama bile gerek yok 🙁

uyku-pufybaby Yatma Alışkanlığı: Bebeğinizi kolayca hareket edebileceği bir beşiğe yatırın. Bebeğiniz büyümeye başladıkça onu oradan tırmanmasına ve uzuvlarının gelişmesine yardımcı olun. Bu şekilde çocuğunuzun gün geçtikçe kuvvetlendiğini göreceksiniz. Çocuğunuzu yatırırken ona rahat ve geniş kıyafetler giydirmeyi tercih edin. Böylece çocuğunuzun o kıyafetler için de daha rahat etmesini sağlamış olursunuz.