Çalışan Anneler

Günümüzde kadınlar, iş hayatında erkekler kadar aktif rol alıyor. Aile bütçesine katkıda bulunmak isterken, aile içerisindeki annelik ve eşlik görevini de en doğru şekilde yerine getirmek isteyen kadınlar, psikolojik açıdan yorgun düşebiliyor. Özellikle de küçük çocuğu olan anneler, çocuklarını bakıcı ya da yakınlarına bırakmak zorunda kaldıklarından, suçluluk duygusuna kapılarak kendilerini sorgulayabiliyor. Çocuklarına nasıl bakabileceği konusunda endişeler taşıyan ve iş hayatında da başarılı olmak isteyen anneler, zaman zaman kendilerini çıkmazda hissedebiliyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Çalışan annelerin yaşadığı sorunlar
Çalışan anneler içerisinde en çok sorunu mükemmeliyetçi annelerin yaşadığını belirten Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, görüşlerini şu sözlerle aktarmayı sürdürüyor: “Çalışan anneler, iş kadını ve annelik rolleri arasında bir hayat yaşıyor. Çalışan bir annenin en sık yaşadığı sorunlardan ilki; çocuğuna kimin, ne şekilde bakacağı konusudur. Bakıcı ya da anneanne, babaanne gibi aile büyüklerinden destek almak gerekebilir ancak bu destek de anneyi rahatlatmaya yetmez. Çünkü anneler, çocuklarına en iyi kendilerinin bakabileceğini düşünür. Bu durum, çalışan annenin gel git yaşamasına neden olabilir. Annenin hiçbir şeye yetemediği hissine kapılmasına neden olan bir diğer sorun ise, çocuğa yeterince zaman ayıramaması nedeniyle duyduğu suçluluk duygusudur. Çocuğun sürekli gönlünü alma çabası içine giren anne, bu nedenle çocuğuna sık sık hediye alır. Çalışan anneyi en çok zorlayacak sorunlardan bir diğeri ise, aile ve iş hayatı içerisinde yüklenilen sorumlulukların fiziksel ve ruhsal açıdan yıpratıcı bir hale gelmesidir. Çalışan anne bu gibi durumlarda, kariyerinde yolunda gitmeyen bazı sorunlarla veya evde mutsuz bir tabloyla karşılaşabilir.”

Çalışan anneleri rahatlatacak öneriler
İş hayatı ve aile arasındaki denge kurulduğunda, çalışan bir anne olmanın bir sorun teşkil etmeyeceğini ifade eden Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, çalışan anneleri rahatlatacak önerileri şu şekilde sıralıyor:
* Bazı durumların kendi kontrolünüz dışında gelişebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ev ve iş yaşantınızda her şeyi kontrol etmeye çalışmaktan vazgeçin.
* Başarmakta zorlandığınız konuları gördüğünüz kadar, başarılarınızı da düşünün.
* Çocuğunuzu şu hayatta en çok düşünen insanın siz olduğunuzu unutmayın. İyi bir anne olduğunuzdan şüphe etmeyin.
* Özlem duygusunun avantajlarından yararlanın. Çocuğunuzla tatil günlerinde özel etkinlikler oluşturun, hasret giderin.

 

ALINTIDIR