Biberondan Bardağa

Bebeğinizin ilk aylarda biberonla beslenmeye itirazı yoktur! Hatta ek gıdalara geçiş döneminde bile gözü biberondadır. Emme refleksine uygun, içindeki besinin sıvı olması nedeniyle yutulması kolay bu araçtan niye vazgeçsin ki! O nedenini anlayamayacak kadar küçük ama siz biliyorsunuz. Bebeklerin 6. ayından sonra başlayan ek gıda dönemiyle birlikte biberon yerine yavaş yavaş bardak kullanmaya alıştırılması gerekiyor. Aksi halde biberon bağımlısı bir bebek olarak büyüyeceği gibi, doğru beslenmeden de uzaklaşır.

1- Doğru zamanda başlayın: Doğru zamanı gözleyerek anlayabilirsiniz. İlk aylarda bebeğinizin ağzına giren bir yabancı cismi otomatik olarak ittiğini fark edersiniz. Bu, ’dil itme’ refleksidir. Ağzına giren yabancı bir cisim nedeniyle boğulma riskine karşı refleks halindeki tepkisidir. Bu tepki, dudağına bir şey bastırdığınızda da oluşabilir. Ancak 4-6 ay arası dönemde azalarak kaybolduğunu fark edersiniz. Bu da, ben artık ağzıma gelen yiyecekleri öğürmeden yutabilirim anlamına gelir. Böylece ek gıdaya geçebilirsiniz. Aynı zamanda biberon yerine bardakla suyunu içeceğinin ilk sinyalidir.

2- Aşamalı ilerleyin: Bardak kullanımına 5. ya da 6. ayda başlanabilir. Ancak bu dönemde bebeğin bardağı tutma ve kavrama becerisi yeterince gelişmediğinden yardımınıza ihtiyaç duyar. Bardağı tutun ve içindeki suyu bebeğinizin ağzına değdirin. Ağzındaki çok az miktardaki suyu yutup yutmadığını kontrol edin. Yutmuyorsa, tekrar deneyin. Yutuyorsa, acele etmeden yavaş yavaş birer yudum daha verin. İlk denemelerde yutmayı tam olarak beceremediğinden, suyu ağzının kenarından akıtabilir. Bardağa alıştıkça bu durum geçecektir.

3- Doğru bardağı seçin: Bardağı benimsemesi için renkli, üzerinde sevimli figürler bulunan türlerini almalısınız. Yanlarında saplan olması, tutmasını kolaylaştırır. Bardağın ağzının kapanabilir olması içindekini sızdırmaması bakımından yararlıdır. Ayrıca bebeklerin pek çoğunda 1 yaşına kadar bardağı koyma veya tutma becerisi gelişmez. Bu yüzden bardakları, fırlatabilirler. Uzmanlar normal bir tepki olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle cam yerine CE standartlı, sağlıklı plastikleri tercih edebilirsiniz.

4- Besinleri çeşitlendirin: Önceliğiniz elbette su olmalı. Ancak suyun yanı sıra meyve suyunu ya da sütünü de verebilirsiniz. 6. ayından sonra taze sıktığınız armut, elma, üzüm veya şeftali sularını içirebilirsiniz. Bardağa alıştırırken sevdiği içeceklerden başlayabilirsiniz. Böylece bardağı kolay benimseyebilir. Ayrıca sıvı besinlerin bardaktan içileceğini de öğrenir.

5- Cesaret verin:Bu dönemde onu cesaretlendirmeniz çok önemli. Malum, biberondan rahat rahat içerken bardaktan içmeyi öğrenmesi ’dev bir adım’ sayılır! Suyunu içtiğinde onu öpün, sevin ki doğru bir iş yaptığını anlasın. Bardaktan içmeyi öğrenene kadar, belki yüzlerce kez aynı sözleri söylemekten vazgeçmeyin.