Bebeklerde Ateş

Yaz bitti, okullar açıldı ve ne kadar korunmaya çalışsak da hastalık mevsimi kapımızda. Çocukların ateşlenmesi an meselesi, bu bir gerçek. Hastalığın seyri biraz çocuğa biraz da anne babanın duruma müdahalesine bağlı sanırım. Ben ateş 39-40’ları bulmadıkça ilaç vermeyenlerdenim. Ilık banyo ile kontrol altına almaya çalışıyorum. Gece çok huzursuzsa, ağrısı varsa, ilaç yükselme eğilimindeyse ilaç verip yatırıyorum ki rahat uyusun, sabaha iyi kalksın. Genelde işe yarıyor. Zaten ateşin neden çıktığı ile ilgileniyorum ben.

Geçenlerde düzenli olarak takip ettiğim web sitelerinden biri olan Today’s Parent‘ta şu infografiğe rastladım. Ateş hakkındaki bilmemiz gerekenler sıralanmıştı:

Fever-Cheat-Sheet-Information-Graphic-Todays-Parent-Braun copy

ATEŞ NEDİR?

Ateş tek başına bir hastalık değildir. Hastalığın belirtisidir. Bağışıklık sisteminin mikrobik veya virütik enfoksiyonlarda yabancı maddelere karşı vücut ısısını arttırarak onları etkisiz hale getirmesidir. Ateş çoğunlukla virüs kaynaklıdır ve genelde kendi kendine 3 günde geçer. Ateşin derecesi hastalığın ciddiyetine bağlı olmak zorunda da değildir.

YAŞLARA GÖRE ATEŞ

6 aydan küçük bebeklerde ateş durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

6 aydan büyük bebekler ve çocuklarda virüs kaynaklı hastalıkların ve dolayısıyla ateşin bolca sıvı alımıyla evde kolaylıkla üstesinden gelinebilir. Elbette çocuk iyi görünüyorsa. Ateş 3 günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora başvurulmalı.

Eğer çocuğunuz 6 aydan küçükse, aşırı uykuluysa, uyaranlara karşı tepkisizse, çok öksürüyorsa veya bunların dışında sizi rahatsız eden bir durum varsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz.

ATEŞ OLUNCA YAPILMAMASI GEREKENLER

Cam içi cıva dolu termometre kullanmayın çünkü kırılabilir ve zehirlenmeye yol açabilir. Ayrıca bant şeklindeki ateş ölçerler de önerilmiyor çünkü doğruluğundan emin olamıyorlar.

Soğuk duş önerilmiyor. Çocuğun aşırı titremesine neden olabileceğinden ateşin düşmesinden çok artmasına neden olabilirmiş.

TERMOMETRE REHBERİ

Dijital ateş ölçer, sağlam plastikten üretilmiştir ve ucundaki metal algılayıcı sayesinde koltuk altından, ağızdan veya rektumdan ölçülebiliyor. 5 yaşından küçük çocuklarda ağızdan çok da sağlıklı sonuç vermeyeceği için ateşin rektumdan veya koltuk altından ölçülmesi öneriliyor.

Dijital kulaktan ateş ölçer hızlı ve nazik bir ateş ölçme yöntemi. Aletin ucunu kulak içine tutuyorsunuz ve birkaç saniyede ateş ölçülüyor.

Dijital infrared ateş ölçer infrared teknolojisi ile alından veya yanaktan çocuğun ateşinin ölçümünü sağlıyor. Bazı modellerde temassız da ölçebiliyor ancak çoğunlukla çocuğun alnına değmesi gerekiyor. Her yaş çocuğa uygun olduğu söyleniyor. Hızlı, kolay ve çocuk için de rahatsızlık vermeyen bir alet sonuçta.

ATEŞLE BAŞ ETME YOLLARI

Bol Sıvı. Çocuklara uygun sıvılar mümkünse soğuk veya serin olmalı. Su, meyve suyu, meyveli buz çubukları ateşten kaynaklanan sıvı kaybının önüne geçecektir.

İnce Giysiler. Kalın kıyafetler ve üst üste giydirmemek ateşi kontrol altına almak için önemli. Mümkün olduğunca tek kat ve ince kıyafetler tercih edilmeli.

Bazen de ilaç. İlaç aslında ateşi düşürmek için değil ateşten kaynaklanan ağrıların azaltılması için verilir. Eğer çocuğunuz ateşliyse ama yine de keyfi yerinde ve aktifse ilaca büyük ihtimalle gerek yok. İlaç vermek istiyorsanız da mutlaka doktorunuza sorun.

Ateş bize bir sorun olduğunu ve vücudun bununla savaştığını anlatıyor. Bağışıklık sistemi kuvvetli, iyi beslenen, bol sıvı alan ve yeterince dinlenen biri virüs kaynaklı hastalıklardan kolayca kurtulabiliyor. Zaten ne diyorlar grip için ¨İlaçla 7 gün ilaçsız bir haftada geçer¨ 🙂

Alıntıdır.