Bebeğimizin Beslenmesi

boon-catch-bowl-yakalayan-kase-pufybaby-1

1. Bebeğinizin doyma ipuçlarını kaçırmayın.

Emzirilen bebeklerde bebeğin meme ucunu ağzından çıkarması, emmeyi bırakıp gözlerini kapaması, veya fiziksel olarak kendini memeden uzaklaştırmaya çalışması genelde doyduğunu göstermektedir. Bu tür ipuçlarını fark ettikten sonra bebeğinizi emmeye veya biberonla beslemeye zorlamayın. Özellikle yenidoğanlar yemek seçme gibi bir algıları olmadığından dolayı acıktıklarını ve doyduklarını size hemen belli edeceklerdir.

2. Yemeği bebeğinizi sakinleştirmek amacıyla kullanmayın.

Sürekli ağlayan bebeklere meme vermek, veya biberon ile beslemek sıkça görülen bir yanlış alışkanlıktır. Eğer bebeğinizin aç olmadığından eminseniz ona meme veya yemek sunmadan önce emzik sunmayı, şarkı veya ninni söyleyerek rahatlatmayı deneyin. Bebeği sakinleştirmek amaçlı mama tüketimi genelde bebeklerin ihtiyaçlarından fazla besin almalarına ve gelecek yıllarda kilo sorunu yaşamalarına neden olmaktadır.

3. Katı gıdalara geçişte anne sütünü ihmal etmeyin.

Bebeğinizin ilk 12 ayında aldığı kalorilerin temel kaynağı anne sütü olmalıdır. Her ne kadar 6-8 aylık bebekler katı gıdaya geçmeye aday olsa da, bu bebeğinizin kavanoz üstüne kavanoz bebek maması yemesi anlamına gelmemektedir. 6-12 ay arası katı gıdaya geçişte amaç bebeğinizin tatlara ve dokulara alışmasıdır. Bu süreçte bebeğinizin ana gıdası anne sütü olmaya devam etmelidir.

4. Bebeğinizin kilosuna dikkat edin.

Bebeğiniz 4. ayında doğum kilosunu hemen hemen 2’ye katlamış, 12. ayında ise 3’e katlamış olmalıdır. Eğer bebeğinizin kilosu bu ölçülerden önemli derecede farklı ise mutlaka çocuk doktorunuza başvurun. Bebeğin yeterince kilo almamasıyla beraber kendini gösterebilecek gelişim geriliği önemli bir sorun olduğu gibi, bebeğin ölçülerinden fazla kilolu olması da gayet önemsenmesi gereken bir sorundur.

ALINTIDIR.