Bebeği Emzirirken Yaşanan Sorunlar

1 ) Sütüm neden gelmiyor?

Sütünüz bebeğinizin memeyi kavramak için yeterli güce sahip olmamasından veya sizin yanlış bir emzirme yöntemi kullanmanızdan dolayı da gelmeyebilir.Doğumu tamamladıktan sonra, hemşirelerden nasıl doğru emzireceğinizi öğrenerek yardım isteyin. Doğumdan sonra ilk 72 saat içerisinde verebileceğiniz sarı renkli, koyu kıvamlı kolostrum, bebeğiniz için oldukça değerli ve gereklidir. Halk arasında bu süte “ ağız sütü “ denir. Kıvamı ve renginden dolayı pis veya bozuk olduğu yanılgısına düşmeyin. Anne sütü göğüsten verildiği sürece asla bozulmaz. Bebeğinize kesinlikle su, şekerli su veya başka ek gıdalar vermeyin. Bunlar hem bebeğinizin midesini boşuna dolduracak hem de onu tüm hayatı boyunca hastalıklardan koruyacak ilk aşısı niteliğinde olan kolostrumdan mahrum bırakacaktır.

2 ) Bebeğim ağlamıyor, yine de emzirmem gerekir mi?
Bebeğiniz ağlamıyorsa beslenmesi için endişe etmenize gerek yok. Bebeğiniz ya aç değildir veya uyumaya ihtiyacı vardır. Daha çok ilk bebeğini dünyaya getiren annelerde; doğumun verdiği yorgunluk ve halsizlik; bebeğin doğumundan dolayı duyulan heyecan, hassasiyet, koruma duygusu ile beraber bütünleştiği zaman, sürekli huzursuz ve tedirgin bir yapı kendini gösterebilir. Bu dönem içerisinde, çevrenizde sizin rahatlamanıza yardımcı olacak tecrübeli ve güvenilir kişilerin olması süt üretiminizin artmasına da yardımcı olacaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, ilk günlerde emzirme işlemi oldukça zor ve zahmetli olacağından dolayı, anne sütü çabuk hazmedildiği için sık aralıklar ile acıkan bebeğinizin açlık ihtiyaçlarını karşılamak, bunu düzene sokmak için uğraşacaksınız. Süt üretiminiz ile beraber, bebeğinizin beslenmesinin düzene girmesi yaklaşık bir 10 gün sonra mümkün olacaktır.

3 ) Emzirmek istiyorum ama neden emmiyor?
Dünyaya yeni gelen bebekler, sık sık beslenme ihtiyacı duyar. Ama bebek büyüdükçe öğün sayısı ve aralığı yavaş yavaş azalır. Birçok annede olduğu gibi, siz de bebeğim daha iyi beslensin, aç kalmasın düşüncesi ile onun aç olup olmadığına bakmadan emzirmeye çalışabilirsiniz. Bu durumda bebeğiniz emmek istemiyorsa kesinlikle panik yapmayın. Unutmayın ki bebeğiniz zaten aç olduğu zaman ağlayarak kendini ifade eder. Büyüdükçe acıkma süresi de değişiklik gösterdiğinden dolayı, bazı öğünlerde kendini tok hissederek emmek istemeyebilir. Bu sebepten dolayı da endişe yapmayın. Emin olun bir sonraki öğün acıkacağından dolayı, daha istekli emecektir.
4 ) Emzirme araları nasıl olmalı?
Bebeğinizi ilk günler her ağladığı zaman ve her istediği zaman onu muhakkak emzirin. Bebeğinizi emzirmek için herhangi bir saat aralıkları belirlemeyin. Ne kadar sık aralıklar ile emerse, süt salgılatan hormonlar o kadar çok çalışır ve sütünüz artar. Bebeğinizin gündüz 2 saat, gece 3 saatten daha uzun uyumasına müsaade etmeden, en geç bu aralıklar ile emzirmeye dikkat edin. Emzirme öncesi bebeğinizin altını değiştirerek aktif olmasını sağladıktan sonra emzirirseniz, daha etkin bir emme sağlayabilirsiniz. Beslenmenin 2 veya 3 saat aralıklar ile yapılması, dinlenmenizi bu sayede de süt yapımınızın da artmasına yardımcı olur.
5 ) Emzirme pozisyonu ve tekniği sütümü etkiler mi?
İlk emzirmenin, doğum gerçekleştikten sonra ilk yarım saat ile 1 saat içerisinde yapılması gerekir. Emzirmenin yapıldığı esnada, mümkün olduğu kadar dik oturmaya dikkat edin. En rahat pozisyonu bulduktan sonra da, bebeğinizin başı ve vücudu düz, yüzü memeye dönük ve yakın olacak şekilde kucağınıza alın. Bebeğinizin vücudunu kendi vücudunuza yakın tutmalı, dünyaya yeni gelen bebeğinizi poposundan desteklemelisiniz. Emzirme sırasında, bebeğiniz ile daima göz teması kurarak yumuşak bir şekilde onunla konuşup iletişime geçmeye çalışın. Bebeğinizin süt emme esnasında, burun deliklerinin kapanmamasına da dikkat edin. Kapanması durumunda da, göğsünüzü parmağınızın yardımı ile hafifçe aşağı doğru indirerek, bebeğinizin daha nefes almasına yardımcı olun. Emzirmeyi yalnızca göğüs ucu ile değil, göğüs ucu ile beraber etrafında bulunan aerola dediğimiz kahverengi bölgeyi de alacak şekilde yapmalısınız. Bu şekilde emme bebeğinizin daha fazla süt almasına yardımcı olurken, göğüs ucu çatlamalarınızı da engeller. Böylece ağrısız bir emzirme süreci geçirebilirsiniz.
6 ) Bebeğime su vermeli miyim?
Anne sütünün neredeyse %87’si sudur. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını anne sütünden alır. Bebeğinizin susadığı zamanlarda dahi yalnızca anne sütü vermeniz halinde, onun hem su ihtiyacını, hem de fazladan besleme ihtiyacını karşılamış olursunuz. Bebeğinize ihtiyacı yokken su verirseniz daha az beslenmesine ve süt kaynağının devamının uyarılmasında azalma meydana gelmesine sebep olursunuz. Aynı zamanda anne sütünün hijyenik olması, bebeğinizin ilk 6 aylık dönemini sağlıklı geçirmesi için çok önemlidir. Anne sütü ile yeterli ölçüde beslenen bebeğinize su vermemeye özen göstermelisiniz.

7 ) Sütüm bebeğime yetiyor mu?
Sadece anne sütü ile beslenen bebeğinizin gelişimi, sağlıklı bir şekilde devam eder. Bebeğinizin sadece anne sütü ile beslenerek, kilosunu her ay olması gerektiği düzeyde (600 gram ile 1200 gram arası) artış gösteriyor ise, su dahi hiçbir ek gıda vermenize gerek yok. Her ay büyüme ve gelişme kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırın ve olması gereken kilo artışını gerçekleştiremediği ayda, doktorun da tavsiyesi ile beraber ek gıdaya başlayın. Unutmayın, bebeğinizin çok ağlaması, sık sık emmek istemesi, uyumaması, sütünüzün yetersiz olduğu anlamına gelmez. Bebeğinize verdiğiniz sütünüz onun büyümesi ve gelişmesi haricinde, aynı zamanda ishal başta olmak üzere çok sayıda bulaşıcı hastalığa, kansızlığa, diyabete, alerjilere, obeziteye ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da korunmasını sağlar.

indir (5)

ALINTIDIR.