Aşırı Kilo Bel Ağrılarını Artırır

Anne adaylarının %60’ının sıklıkla yaşadığı bel sorunlarına karşı Op. Dr. Candan Hundemir’in önerileri şöyle:

Gebelik sırasında bel omurları, bebeğin gelişimine paralel olarak karın ön bölgesinde oluşan ağırlık artışını dengelemek için öne doğru esneme yapar ve böylece bel çukuru daha da belirginleşir. Bu durum gebeligin getirdigi doğal bir süreçtir. Hamilelik öncesi ciddi bel sorunu olmayan bayanlar hamilelik dönemini -aykırı bir durum olmadıkça- yakınmasız ya da hafif bel ağrıları ile geçirirler.

Hamilelik öncesi bel sorunu yaşayan bayanlar

Ancak bel sorunu (bel fıtığı, bel kayması vb.) olan ve özellikle tedavisini tamamlanmamış bayanlar, hamile kaldıklarında ciddi bel ve bacak ağrıları ile karşı karşıya kalırlar.
Aşırı kilo bel ağrılarını arttırıyor

Yine hamile bayanların aşırı kilo almaları da bu yakınmaların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Açıkcası gebelerde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması olayı daha da zorlaştırır. Bu durumda doğum şeklinin “sezaryen” olması önerilir. Zira normal doğumda “ıkınma” eylemi karın içi basıncını arttırdığı gibi omuriliği saran beyin-omurilik sıvısının (BOS) da basıncını arttırır ve var olan bel sorununun daha da ilerlemesine neden olur.
Olağandışı durumlarda

Hamile bayanlarda cerrahi tedavi seçeneği çok nadir tercih edilir. Ancak anne adayında ayak felci söz konusu ise cerrahi önerilir. Burada yan yatar pozisyonda epidural anestezi ile mikrocerrahi diskektomi ameliyatı yapılır. Anne ve bebek için en güvenli yöntem budur. Acil durumlar dışında tetkik ve tedavi genellikle doğum sonrasına bırakılır

 

Kaynak